Ütopik Sosyalizm Ve Bilimsel Sosyalizm 25 %

Ütopik Sosyalizm Ve Bilimsel Sosyalizm

33.00 TL 44.00 TL
  • Sayfa Sayısı : 80
  • Kağıt Kalitesi : Enzo
  • Ebatlar : 13.5 x 21 x 0.6
  • Barkodu : 9786254070600

Ütopik Sosyalizm: İlk modern sosyalist düşünce akımları için kullanılan bu terim, Claude Henri de Saint Simon, Charles Fourier ve Robert Owen´un eserlerinde kullanılmıştır.

Ütopik sosyalistler, ‘devrimci’ değil ‘evrimci’ bir sosyalizmi savunuyorlardı. Onlara göre; zengin sınıf yarattığı kötülüklere ikna edilebilirse sosyalizmin kurulmasına razı olabilir, bu inşaya zengin sınıfta katılabilir, kendiliğinden kapitalizmin ortadan kaldırılması gerçekleşebilirdi. Hareket ettikleri temel nokta soyut kavramlar idi. Bu soyut kavramlar ‘adalet, iyi niyet, yarar-zarar’ vb. kapitalistlerin de vicdanına seslenmeyi amaç edinen idealist kategoriden oluşuyordu.

Bilimsel Sosyalizm: Friedrich Engels tarafından kullanılan, Karl Marx´ın öncülük ettiği sosyal-politik-ekonomik teoriyi tanımlar. Ütopik Sosyalizm’e karşı, diyalektik materyalizme dayalı, eleştiren-yargılayan bilimsel olgular çerçevesinde evrensel tezler öne sürer. Sosyal ve politik gelişmeleri “diyalektiğin iki unsuru olan zaman ve mekân kavramlarını dikkate alarak´ değerlendirirler.
Bu kitabı okurlarımıza sunmaktan kıvaç duyarız.
Dorlion Yayınları

Henüz ürüne yorum yapılmamıştır. İlk sen yorum yapmak ister misin ?