Osmanlı İmparatorluğunda Muhalefet Ve Meşruiyet 75 %

Osmanlı İmparatorluğunda Muhalefet Ve Meşruiyet

4.00 TL 16.00 TL
  • Sayfa Sayısı : 192
  • Kağıt Kalitesi : Enzo
  • Ebatlar : 13 x 21 x 1
  • Barkodu : 9786058680708

Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
Darbeler tarihimiz üzerine
müthiş bir eser

1800´lü yılların ikinci yarısında Osmanlı İmparatorluğu´nda beş darbe hareketi dikkat çekmektedir: Kuleli Vakası, Meslek Grubu, Abdülaziz´in Tahttan İndirilmesi, Çırağan Baskını ve Skalieri-Aziz Komitesi.
Osmanlı idaresine yöneltilen muhalefeti ele alan bu kitap, dönemin beş siyasi komplosu ile bunların mevcut siyasi kültürle nasıl bir ilişkisi olduğunu incelemektedir. Yazar bu komplolarla ilgili ayrıntılı tahlilinde, Osmanlı tarihinin birçok çalışmaya konu olan, önemli bir dönemine yeni bir bakış açısı getirmektedir.
Beş komplo hakkındaki zaptiye raporlarına yakından bakmak, bu muhalefeti son derece ayrıntılı bir şekilde inceleme fırsatı sunmuş; genellikle köklü siyaset seçkinlerinden olmayan siyasi aktörlerin oluşturduğu farklı gruplar mercek altına alınmıştır. Florian Riedler bu fertlerin mensup olduğu sınıflar, aldıkları eğitim ve hayat hikâyelerinin; onların amaçları, stratejileri ve siyaset tarzları yanında, siyasi meşruiyetle ilgili düşüncelerini de nasıl etkilediğini araştırmıştır. Diğer yandan, devlet yetkililerinin bu komploculara karşı sergilediği tavır ise Osmanlı meşruiyetiyle ilgili resmi anlayışı gözler önüne sermiştir.
19. yüzyılın ikinci yarısındaki muhalefetin ortaya çıkışının tasviri, Osmanlı İmparatorluğu´nun siyasi yapısının bu dönemde geçirdiği büyük değişimleri anlamamıza eşsiz bir katkı sağlar. Böylesi bir tasvir, Osmanlı tarihine ilgi duyan herkes için kıymetli bir okuma tecrübesi olacaktır...

Henüz ürüne yorum yapılmamıştır. İlk sen yorum yapmak ister misin ?