Kristof Kolomb Hayatı Ve Seyahatleri 50 %

Kristof Kolomb Hayatı Ve Seyahatleri

6.00 TL 12.00 TL
  • Sayfa Sayısı : 96
  • Kağıt Kalitesi : Enzo
  • Ebatlar : 13.5 x 21 x 0.8
  • Barkodu : 9786254070495

Kristof Kolomb (31 Ekim 1451 – 20 Mayıs 1506), Atlantik Okyanusu boyunca dört büyük seferin kaptanlığını yapan, coğrafi keşifler döneminde Amerika kıtasını keşfederek çağ kapatıp, çağ açan ve Amerika´nın kolonize edilmesini sağlayan İtalyan kâşif, kaptan ve kolonist. İspanya´nın Katolik monarkları tarafından finanslanan seferleri, Avrupalıların, Karayipler, Orta Amerika ve Güney Amerika ile yaptığı ilk temas oldu.

Cenova doğumlu olduğu ve bu bölgenin lisanını konuştuğu kabul edilir. Genç yaşından itibaren denizde bulunmuş, kuzeyde İzlanda ve güneyde Gana´ya kadar seyahat etmiştir. İlk olarak Portekizli bir soylu olan Filipa Moniz Perestrelo ile Vila Baleira adasında 1479 yılında evlendi ve bu evlilikten, daha sonra babası ile aynı mesleği yürütecek olan, Diego Kolomb (1479-1526) dünyaya geldi. Daha sonra Kastilyalı bir hanımefendi olan Beatriz Enriquez de Arana´yı yanına aldı ve bu birliktelikten, gayrimeşru olarak, Ferdinand Kolomb doğdu. Kolomb çoğunlukla kendi kendini eğitmiş olsa da coğrafya, astronomi ve tarih alanlarında eğitim görmüştür.

Kolomb yeni dünyaya 3 sefer gerçekleştirdi. Bunlar 1493´te Küçük Antiller´in keşfi, 1498´de Trinidad ve Güney Amerika´nın kuzey sahillerine yolcuğu ve 1502´de Orta Amerika´nın doğu sahillerine yolculuğudur. Bu bölgelerden bazılarına verdiği isimler güümüzde hala kullanılmaktadır. Keşfettiği yerlerin yeni bir kıtanın parçası olduğunun farkında olup olmadığı bilinmemektedir ancak Doğu Hindistan´a varma çabasından ve bulduğu yerlilere ´´İndias´´ (İspanyolca ´´Hindistan´lı´´) adını vermekten vazgeçmedi. Kolomb´un yaptığı seferler Keşif ve Fetih Çağı´nın başlangıcı oldu.

Henüz ürüne yorum yapılmamıştır. İlk sen yorum yapmak ister misin ?