Hz. Muhammed Hayatı Ve Dini Öğretisi 25 %

Hz. Muhammed Hayatı Ve Dini Öğretisi

11.25 TL 15.00 TL
  • Sayfa Sayısı : 128
  • Kağıt Kalitesi : Enzo
  • Ebatlar : 13.5 x 21 x 1
  • Barkodu : 9786254070662

Arabistan´ın tamamını fethederek Müslümanların hakimiyetinde tek bir yönetim altında birleştirmiş ve böylece Kur´an´ın yanı sıra öğretileri ile uygulamalarını güvence altına alarak Müslümanlığın temelini oluşturmuştur. Müslümanlar tarafından Âdem, İbrahim, Musa, İsa ve diğer peygamberlerin daha sonradan tahrif edilmiş tek tanrılı dinlerini onaran ve tamamlayan; Allah´ın insanlara gönderdiği son peygamber olduğuna inanılır.
MS 570 civarında Arap şehri Mekke´de doğan Muhammed, hayatının ilk yıllarında hem öksüz hem yetim kalınca amcası Ebu Talib´in koruması altında büyüdü. Kırk yaşında, düzenli olarak bazı geceler inzivaya çekildiği Hira mağarasındayken Cebrail´in kendisine gelerek Allah´ın ilk vahyini ilettiğini duyurdu. Aldığını iddia ettiği vahiylerle birlikte üç yıl sonra İslam´daki diğer peygamberlere benzer şekilde, "tevhit" inancını açık bir şekilde ilan ederek insanları Allah´a teslimiyete ve kabul edilen tek yola, yani dîne, davet etmeye başladı.
Başlarda Muhammed kendisine az sayıda destekçi buldu ve kimi Mekkeli kabilelerin düşmanlıklarıyla karşı karşıya kaldı. Kendisine ve kendi inancını benimseyenlere yapılan eziyetten kaçmak için ilk önce bazı Müslümanları Habeşistan´a gönderdi, 622´de ise destekçileriyle birlikte Medine´ye göç etti. Hicret adı verilen bu olay, daha sonradan Hicrî takvim olarak da bilinen İslamî takvimin başlangıcı kabul edildi. Medine´ye geldiğinde Muhammed, Medine Sözleşmesi ile birlikte kabileleri tek bir çatı altında topladı. Mekkeli kabileler ile aralıklarla sekiz yıl süren çatışmaların ardından bir Müslüman ordusu kurarak 630´da Mekke´yi ele geçirdi. 632´de Veda Haccı´nı tamamladıktan birkaç ay sonra hastalandı ve öldü. Ölümünden önce Arap Yarımadası´nın büyük bir kısmının İslam´ı benimseme süreci tamamlanmıştı.
İslam´a göre, Muhammed´in ölümüne kadar Allah tarafından vahyedilen tüm ayetler, dinin temeli olarak kabul edilen Kur´an´ı oluşturdu. Kur´an´ın yanı sıra; Muhammed´in hayatı, uygulamaları ve sözleri de Müslümanlar tarafından kabul görerek İslam hukukuna kaynak teşkil etti.

Henüz ürüne yorum yapılmamıştır. İlk sen yorum yapmak ister misin ?