Honore De Balzac Hayatı Ve Edebi Kişiliği Biyografi 25 %

Honore De Balzac Hayatı Ve Edebi Kişiliği Biyografi

28.50 TL 38.00 TL
  • Sayfa Sayısı : 48
  • Kağıt Kalitesi : Enzo
  • Ebatlar : 13.5 x 21 x 0.3
  • Barkodu : 9786254073397

Honoré de Balzac , 20 Mayıs 1799 - 18 Ağustos 1850) Fransız romancı ve oyun yazarı. Napolyon sonrası Fransız yaşamının bir panoramasını sunan roman sekansı La Comédie Humaine, genellikle onun başyapıtı olarak görülür.
Ayrıntılara ilişkin keskin gözlemi ve toplumun filtrelenmemiş temsili sayesinde Balzac, Avrupa edebiyatında gerçekçiliğin kurucularından biri olarak kabul edilir. Çok yönlü karakterleriyle tanınır. Yazılarının çoğunun zeminini oluşturan Paris şehri, birçok insani niteliğe bürünüyor. Yazıları, aralarında Émile Zola, Charles Dickens, Gustave Flaubert, Jack Kerouac, Akira Kurosawa ve Henry James gibi romancıların yanı sıra Friedrich Engels gibi önemli filozofların da bulunduğu birçok ünlü yazarı etkiledi. Balzac´ın birçok eseri filme çevrildi ve diğer yazarlara ilham vermeye devam ediyor.
Hevesli bir okuyucu ve çocukken bağımsız bir düşünür olan Balzac, dilbilgisi okulunun öğretim tarzına uyum sağlamakta zorlandı. İstekli doğası hayatı boyunca sorunlara neden oldu ve iş dünyasında başarılı olma hırslarını boşa çıkardı. Balzac, okulu bitirdiğinde bir hukuk bürosunda çıraklık yaptı, ancak insanlık dışı ve sıradan rutinlerinden yorulduktan sonra hukuk çalışmasına sırtını döndü. Yazarlık kariyeri öncesinde ve sırasında yayıncı, matbaacı, işadamı, eleştirmen ve politikacı olmaya çalıştı; tüm bu çabalarda başarısız oldu.
Balzac, muhtemelen yoğun yazma programı nedeniyle hayatı boyunca sağlık sorunları yaşadı. Ailesi ile olan ilişkisi genellikle finansal ve kişisel drama yüzünden gerildi ve eleştirel eleştiriler yüzünden birden fazla arkadaşını kaybetti. 1850´de Balzac, Polonyalı bir aristokrat ve onun uzun süreli aşkı olan Ewelina Hanska ile evlendi; beş ay sonra Paris´te öldü.

Henüz ürüne yorum yapılmamıştır. İlk sen yorum yapmak ister misin ?