Hacı Bektâş-I Velî’Nin Has Halifesi Sarı İsmail Sultan

Hacı Bektâş-I Velî’Nin Has Halifesi Sarı İsmail Sultan

35.00 TL
  • Sayfa Sayısı : 384
  • Kağıt Kalitesi : Enzo
  • Ebatlar : 16 x 24 x 2.5
  • Barkodu : 9786052495001

Hacı Bektâş-ı Velî, Mevlanâ Celaleddin-i Rûmî, Ahî Evran, Yunus Emre, Karaca Ahmed Sultan ve Pîr Sultan Abdal gibi manevî saltanat sahibi olan isimler; Anadolu insanının sevgi, hoşgörü, tevazu, doğaya saygı gibi manevi ihtiyaçlarını karşılayan, değeri yüksek düşünce ve fikir sahipleridirler. Bu aydınlanmacı insanların Anadolu´da tekke, zaviye ve dergâhları bulunmaktadır. Asırlarca insanlar, tekke, zaviye ve dergâhlarda sevgi, hoşgörü, insana ve doğaya saygı gibi değerleri öğrenmişlerdir.

Hacı Bektâş-ı Velî’nin has halifesi Sarı İsmail Sultan da; Hünkâr’ın talimatı ve görevlendirmesi doğrultusunda, Batı Anadolu Bölgesi’nde açtığı tekke ve zaviyelerle, bölge insanlarına sevgi, saygı, hoşgörü ve tevazu gibi insanî değerler götürmüş; Anadolu’nun Türk ve İslâm ülkesi olması yolunda önemli hizmetlerde bulunmuş bir “Türkmen Beyi”, “Gazi Dervişi” ve “Hacı Bektâş-ı Veli halifesi”dir.
Sarı İsmail Sultan adına yazılmış alanında ilk ve tek olan bu eser, beş yıllık yoğun bir bir emeğin ürünüdür. Bu sürede 2-3 günden 10 güne kadar uzayabilen 10´ dan fazla alan çalışması yapılarak, 40´ a yakın yerleşim yerine gidilmiş ve 100´ ü aşkın insanla görüşülmüştür. Alandan toplanan bilgilerle, Osmanlı arşiv belgeleri ve diğer yazılı kaynakların sentezi yapılarak ortaya çıkarılan bu kitabı, yayınevi olarak okurlara sunmanın gururunu ve sevincini yaşıyoruz.

Henüz ürüne yorum yapılmamıştır. İlk sen yorum yapmak ister misin ?