Ahlakın Ahlaksızlığı 25 %

Ahlakın Ahlaksızlığı

82.50 TL 110.00 TL
  • Sayfa Sayısı : 136
  • Kağıt Kalitesi : enzo
  • Ebatlar : 13.5 x 21 x 0.77
  • Barkodu : 9786254196614

Bireysel ben ile toplumsal ben arasındaki savaş görüldüğü halde açıkça görülmek istenmemiştir. Onun kuvveti ve zorunluğu da saklanmıştır. Kişileri birbirine bağlayan ve bilmeksizin, istemeksizin, hatta istekleri aksine onları birbirine karşılıklı hizmete ve yardıma zorlayan ve aralarındaki anlaşmazlık kadar da gerçek olan dayanışmayı gözlerimizin önüne sermek üzere bireyi diğer tüm diğer bireylerin düşmanı durumuna sokan sürekli ve azaltılıp giderilemeyen indirgenemez aykırılığı bizden saklamak, ahlak biliminin belli başlı yalanlarından biridir. Bir başka belli başlı yalan da bireysel ben ile toplumsal ben arasındaki birbirine karşı olmayı görüp bilerek bir sürü şüpheli düşünceler ve yapay duygularla bunu düzeltme ve ödemeye kalkışmak olmuştur.
Fr. Paulhan’ın Fransızca olan “La Morale De L’irone” adındaki kitabının çevirisidir. Kitap dört bölümden oluşmaktadır. “İnsandaki çelişme”, “Ahlakın rolü”, “Ahlakın ahlaksızlıkları” ve “Ahlaksal duruş olarak alay.”
Bu kitabında yazar, insanda bulunan iki çok farklı “Ben”i inceler. Biri tamamen egoist, bireysel ve kendine özgü. Diğeri ise toplumsal hayata mecburi katılımdan doğan toplumsal benlik.

Henüz ürüne yorum yapılmamıştır. İlk sen yorum yapmak ister misin ?